Przejdź do głównej zawartości

Zdrowe myślenie - co to takiego ?

Istnieje skłonność ludzka, która przyczynia się do unieszczęśliwienia tych, którzy ją przejawiają.
Mam na myśli przyzwyczajenie, często, do skrajnie negatywnego myślenia. Przekazali nam ten zwyczaj nasi rodzice a im z kolei ich rodzice, opiekunowie ale akurat tej „ tradycji” na pewno nie warto kultywować.
Przyzwyczajenie do pesymizmu, do martwienia się, do życia w lęku dla wielu jest tak duże, że pozytywne myślenie wydaje się niemal niemożliwe oraz wielokrotnie w ich odczuciu jest czymś w rodzaju oderwania od rzeczywistości. Niektórzy ludzie mają wiele „ dowodów” na to jaka jest „rzeczywistość” i jakie jest „ prawdziwe życie”.
Istnieją mechanizmy, wzorce, które tylko dlatego że tak długo były pielęgnowane wydają się być dowodem na to, że są prawdziwe.
Nic bardziej błędnego. Bardzo ważne jest by nasza uwaga była skierowana na rzeczy pozytywne i nie oznacza to zaproszenia do odlatywania od rzeczywistości. Przeciwnie, dobrze skierowana uwaga pomaga  powrócić do naturalnego stanu człowieka a przez to korzystać z wszelkich przymiotów tego powrotu, którymi są spokój, poczucie bezpieczeństwa, naturalna życzliwość w stosunku do drugiego człowieka, równowaga emocjonalna, poczucie szczęścia.
Człowiek do pewnego momentu nie wie, że to jak myśli i co czuje przekłada się na to jakie ma życiowe doświadczenia, dlatego nie dba o jakość swego mentalnego i emocjonalnego świata.
Natomiast jeśli choćby trochę podejrzewa, że coś w tym może być, powoli zaczyna być skłonny by uczyć się transformacji swoich myśli, za tym następuje zmiana jego odczuwania i zwrot w kierunku tego co jasne, pozytywne, aż w którymś momencie patrzy na „starego siebie" z wielką wyrozumiałością i miłością oraz współczuciem dla tego umęczonego negatywizmem osobnika i wybacza mu jego długotrwałą zgodę na trwanie w niewiedzy oraz ponoszenie skutków takiej ograniczonej świadomości.

Decyzja o zmianie swoich myśli w kierunku zrównoważonego, zdrowego, trzeźwego  myślenia wyrywa cię drogi czytelniku z otchłani beznadziei, bezradności, poczucia zniewolenia, pomieszania, bólu, cierpienia, tak wszechobecnego w dzisiejszym świecie strachu. Jest to początek procesu powrotu do tego co doskonale zna twoje serce i za czym tak bardzo tęskni.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wołanie o miłość

Albo jest miłość albo jest wołanie o miłość, więcej opcji nie ma.

Odnaleźć smak życia

Czy i ty jesteś tym, co zapomniał jak smakuje życie? Czy i ty jesteś tym kto nie wierzy w siebie, nie docenia tego kim jest? Czy i Ty pozwoliłeś by twoja wrażliwość na otaczający świat, na jego piękno została uśpiona? Czy i Ty masz wrażenie, że zmagasz się z życiem? Czy i ty masz wrażenie, że masz w sobie chaos? Czy i Ty pozwolisz by życie przeciekało ci przez palce, zostawiając cię w poczuciu bezradności i niemocy? Czy może TY jesteś tym, który ma już dość męczenia się i narzekania na los; tym kto ma odwagę o siebie zawalczyć?

Działaj jesienią

Powoli zbliża się jesień. Piękny czas, okazja do zadumy i refleksji nad sobą i swoim życiem, na odkrywanie życiowego piękna, subtelnych obszarów w nas, a także czas refleksji nad zmiennością i przemijaniem. Jestem świadoma, że nie dla wszystkich miesiące jesienne są piękne. Dla wielu osób to trudny okres. Jeśli masz skłonność do obniżonego nastroju jesienią, warto abyś zawczasu zaplanował i mądrze wykorzystał ten okres w kalendarzu. Możesz wykorzystać jesień na mądre inwestycje w siebie. Możesz np. postanowić, że nauczysz się relaksacji, po to by mieć skuteczny sposób na gruntowną regenerację sił, swego świata mentalnego i swoich emocji. Wypełnij te dni mądrym, a nawet wręcz taktycznym działaniem Tak zainwestowane zasoby pomogą ci uruchomić swoją energię wtedy kiedy postanowisz wyprowadzić  swoje siły na realizację konkretnego celu. Nie pozwól by czas przeciekał ci przez ręce. Nie pozostawiaj siebie na nizinach życia. Jestem zdania, że właściwie prawie każda n...